top of page

אריק קראוניק

אריק. אריקו. ריקו. ג'ונסון. נולד ב-2 באוגוסט 1969, ובן 54 בנופלו. בנם של הקטן של יוחנן ורגינה. אח של רחלי ומאיר. אביהם של חן, תמר, הגר ונועה. בעלה של סיגל. יהודי. ישראלי. יליד קיבוץ בארי. אדם. 


אריק. איש החיים הגדולים. של הצבעים הטובים. לכל מקום שהוא הגיע הוא הכניס אנרגיה, והשאיר חותם וטביעת אצבע. קולו הרם היה ביטוי קולי לליבו ולנתינתו האינסופית; ניסיון להגיע לכמה שיותר אנשים, לאחד כמה שיותר אנשים. החיוך של אריק, המאפיין אותו כל-כך, גם הוא היה כקול רם למרחקים ארוכים; "הכל עושים עם חיוך", הוא היה אומר, "הכל עושים באהבה". 


אריק. הוא לא הסכים ללון אצל ההורים, כי הלינה המשותפת הייתה חוויה חברתית טובה עבורו. ואכן, מה שמתחיל בהתעקשות ללינה משותפת, ממשיך בבגרות לחברּות כערך עליון. ספורטאי בולט שידע לשחק בכל משחקי הכדור. מגיל צעיר מאוד הספורט האהוב עליו היה כדורסל, ולימים נחשב לאחד השחקנים הטובים בבארי. צלף קליעות שלוש בכדורסל, בכל מזג אוויר. עם נעליים או ללא נעליים. על פרקט או על בלטות. ידע לנצח ולהפסיד עד הסוף, עם כל הרגשות, מכדורסל ועד רמיקוב. 


רחלי. הקשר המשפחתי הכי קרוב שלו היה איתך. נולדתם בהפרש של 11 חודשים אחד מהשנייה. התנהגתם כמו תאומים. הוא היה המשלים שלך. לא הייתם צריכים לדבר כדי לדעת מה כל אחד מכם צריך. תחנות חיים מקבילות: את ריכזת את תחום החינוך כשאריק היה בנעורים, כשאת היית ראש צח"י, הוא היה רבש"צ. אפילו עשיתם קורס עוזרי מאמני כדורסל ביחד. אפילו חלקתם אבעבועות רוח. בלתי נפרדים. 


משפחה מלוכדת, חוויות ילדות אינסופיות ביחד עם מאיר, בנה של אמו מנישואיה הקודמים. אריק ידע איך לעטוף אותו, בדיוק כמו שאבא יוחנן עשה, והנה, מדור לדור, מאב לבנו ובתו, ככה רחלי ואריק גדלו לנתינה כערך מרכזי. 


אריק. כבר בגיל 16 הוא התחיל לעבוד בגד"ש (בפלחה ובפרדס), ובגיל 18 כבר ניהל את הפרדסים. ויתר על שנת שירות לטובת שירות קרבי. למרות שהיה ספורטאי מצוין, בחר להתגייס לצנחנים. לאחר הצבא והטיול חזר אריק לקיבוץ ובמהרה מצא את ייעודו בעבודה עם נוער ואף שינה את תחום הנעורים בקיבוץ מקצה לקצה. אריק ונוער זה היה מגנט. הם אהבו אחד את השני. הוא דיבר בשפה שלהם והיה משוחח איתם בשעות הקטנות של הלילה. 


אריק לא ויתר לנערים ולנערות למצות את כל היכולות שלהם. בטקסי גשר החבלים של הקיבוץ הוא היה עולה איתם ומתאמן איתם ותמיד היה אומר: "מי שלא מצליח זה מי שלא רוצה". באחד הטקסים אחת הילדות שברה את הרגל, והוא העלה אותה לגשר חבלים ועזר לה לקחת חלק בטקס. 


לאחר מכן אריק הפך לרכז התרבות של הקיבוץ, ותמיד הצליח לרתום את כולם ולהגדיל ראש בעקבותיו. 


סיגל, בשנת 2000 את נכנסת לאיזה צ'ט אינטרנטי ופגשת שם את בעלך ואב ילדייך. ככה פשוט. נכנסתם לחדר צ'ט משותף, והתכתבתם: אריק שאל אותך איפה את רואה את עצמך בעוד עשר שנים, וכשענית "נשואה עם שישה ילדים", הוא ישר כתב לך להתקשר אליו. בהתחלה לא הסכמת לתת לו את הטלפון שלך, ואת התקשרת אליו כדי לקבוע פגישה בפארק הלאומי ברמת גן. שעתיים לפני המפגש התקשרת להגיד לו שלא מתאים לך להגיע, והוא אמר 'מה, את אמיתית? אני כבר פה!' הייתה זאת אמא שלך ששיכנעה אותך ללכת. 


אריק סיפר לך על הנעורים ועל מה שהוא עושה בשבילם, וזה קנה אותך. אמרת לו שאת באה מבית דתי והקיבוץ חילוני ואת לא יודעת אם זה יתאים, אבל אחרי חודש זאת את שהצעת לו נישואים, או כמו שאריק היה אומר: "את לא הצעת לי, את הודעת לי". 


אריק. בן זוג קשוב. זוגיות שבנויה מהיחד, אבל גם מכל אחד לחוד. גב אינסופי. מעולם לא קורא לסיגל בשמות חיבה כמו ״מאמי״, אבל כן שולח לה הודעות כמו "אשתי היקרה והאהובה, תודה על מי שאת ועל מה שאת ומה שאת עושה בבית". מי צריך שמות חיבה כשיש כאלה הודעות? 


ב-2001 נולד לכם בנכם הבכור, חן. אריק, שמאוד היה מחובר לאבא שלו, ביקש שאם יהיה לו בן יקראו לו על שם אביו, וכך היה. "חן" על שם יוחנן. חן ואריק, אריק וחן. משחקי כדורסל עד רדת החשכה. שעות של נהיגה, שעות של חוויות לאימונים ומשחקים. ניתוח מהלכים, מקצועי ונפשי. 


שנה לאחר מכן, ב-2002, נולדת את, תמר. כשנולדת, אריק אמר לסיגל שעכשיו הוא יכול להיות רגוע, כי עכשיו יהיו בנות שיטפלו בו. היית קופצת למרחק ואצנית מצטיינת לקול תשואות אביך, וממש לפני כמה שבועות סיימת קורס קצינים וכולם עמדו ומחאו לך כפיים. אריק חלם על הרגע הזה, לקרוא לך ״המפקדת״ ולהצדיע לקצינה החדשה של מג"ב. 


בשנת 2005 נולדת את, הגר. הילדה החכמה של הבית, כך הוא כינה אותך. הפרטנרית שלו למשחקי הפועל באר שבע ולצפייה משותפת במשחקי כדורסל. כשהלכתם ביחד למשחקים של חן, היית עושה סטטיסטיקה לכל המהלכים. היית מתקשרת אליו כשראיתם את המשחקים בנפרד כדי לדבר על המהלכים. אריק והגר, אב ובתו; תפקיד של מאמנת שירשת ממאמן. 


נועה, האחות הקטנה. נולדת בשנת 2009, שחקנית כדור-רשת לאב גאה. בשנתיים האחרונות היו לו המון שעות איתך, הוא נהג לנסוע איתך לטיולים של בית הספר. כולם זכרו את אבא שלך, מצחיקן שמשתולל עם הילדים. 


אריק. אבא לארבעה ילדים. אבא ומאמן בכפפה אחת. הישגים עם חיוכים. 


אריק. אדם שמח שאהב ערבי שירה. את שירי ארץ ישראל הישנה, את אריק איינשטיין. ידע את כל המלים בעל פה. עם הזמן, בזכות סיגל, גם את "הפרויקט של רביבו". ביום הולדת 50 שלו הוא אירגן ערב שירה בציבור מאוד גדול וזייף בהנאה גדולה, נאמן להרגלו לא לקחת את עצמו ברצינות רבה. 


במרץ 2019 אריק לקח על עצמו להיות רבש"צ. רחלי, שהייתה אז ראש צח"י, ידעה שאריק הוא האדם המתאים למשימה. הוא לקח את ההגנה על הבית צעד אחד קדימה ודאג שיחידות עלית יגיעו להתאמן בבארי, הוא היה ה-רבש"צ, בה"א הידיעה, של בארי. באפריל 2022 אריק קיבל הצטיינות ממפקד אוגדת עזה על פועלו. חברי בארי ידעו שאריק דואג להם באופן קבוע, אך גם לבמב״חים שהגיעו לקיבוץ באופן זמני ולחיילים שתפסו בגזרה. הבמב״חים מספרים שאריק היה מכניס אותם לקהילה, פותח את הבית עבורם ומארח ארוחות יחד עם סיגל, הכל בחיוך. מארח חיילים כאילו היו בניו. כניסה חופשית לבריכה, אוכל בכמויות, הם ידעו שהם יכולים להתקשר והוא ידאג לכל מה שהם צריכים. 


אריק, בשבת בבוקר לקחת את האקדח ואת ה16-M, ואז יצאת. לפני כן אתה הסתכלת על סיגל ואמרת לה להתראות. זה לא היה אופייני לך, להתעכב רגע לפני הדלת. 


אריק. אריקו. ריקו. ג'ונסון. 


בן 54 בנופלו. בנם הקטן של יוחנן ורגינה. אח של רחלי ושל מאיר. אביהם של חן, תמר, הגר ונועה. בעלה של סיגל. יהודי. ישראלי. יליד קיבוץ בארי ויישאר בקיבוץ בארי לנצח. בקיבוץ בארי. הוקפץ ראשון, נהרג ראשון. אדם. משפחה בת חמש נפשות, קבוצת כדורסל שנותרה ללא המאמן שלה. 

היה אדם ואיננו עוד. 


יהי זכרו ברוך.

02.08.1969 - 07.10.2023

בן 54

bottom of page