top of page

פול וינס קסטלוי

פול נולד בפנפאנגה, בפיליפינים. בן ללורדינס Lourdines ולילינה Lilina ילד שלישי במשפחה בת ארבעה אחים ואחיות. הוא היה ילד שובב, אמיץ קצת יותר מדי. הוא לא אהב במיוחד ללמוד, אבל סיים את בית הספר התיכון המקומי בסן פרננדו. אחרי הלימודים מצא עבודות מזדמנות, ובגיל 25 יצא לעבוד בסעודיה. שם עבד כנהג אוטובוס בחברת הסעות ילדים לבית הספר.


אחרי מספר שנים בסעודה פגש את גו'בל סנטיאגו. זה קרה במסיבת הטבלה של ילד מהקהילה הפיליפינית. פול מצא חן בעיניה מיד, אבל בל היתה זהירה. "הלב רצה, אבל הראש אמר להזהר כי כשמכירים מישהו מחוץ לפיליפינים, צריך לבדוק שהוא לא נשוי בבית". פול היה צריך לחזר אחריה חודש שלם עד שזכה לקבל את מספר הטלפון שלה. הוא היה בן 33 והיא בת 24 . בל עבדה כסניטארית בבית החולים, ואחרי שנתיים וחצי עזבה את סעודיה, כי  לא הרגישה שם בטוחה. היא חזרה הביתה באפריל ב2015. פול התגעגע, ואחרי חודש לקח חופשה והפתיע אותה בפיליפינים. דבר ראשון שעשה היה לבוא להוריה לבקש את ידה. הם היו צריכים לחכות, כי אחותה התחתנה ונהוג להמתין שנה בין חתונה לחתונה.


פול ובל החליטו לחזור לסעודיה ביחד. אבל בל  שמעה סיפורים מחברה שעובדת בישראל, וזה נראה לה עדיף. פול הגיע לארץ אחריה, בדצמבר 2018. הוא עבד כשנה בקיבוץ ארז. עם פטירתו של הקשיש בו טיפל, עבר פול לקיבוץ בארי. תקופה קצרה טיפל באריק מור ואז הגיע למשפחת קיפניס, בקיבוץ בארי. הוא ליווה את תרי (אביתר) שסבל ממחלה שפגעה ביכולתו המוטורית. תרי ולילך קיבלו אותו בשמחה. בין תרי ופול התפתחה חברות מבוססת על תחומי ענין משותפים: בישול, ספורט, אופניים, שיט בקייקים. פול היה בחור גבוה, שרירי וחזק שיכול היה לסייע לתרי בכל פעילויות הספורט, הכל בהתאם לתנודות בחומרת המחלה. בימים היותר טובים, היו עובדים יחד בסדנת תיקוני האופניים של לה-מדווש, ומקפידים להכין קפה שחור במקינטה.בימים הקשים ובמהלך האשפוזים בבית החולים, פול בחר להשאר עם תרי גם מחוץ לשעות העבודה, כדי להפיג את בדידותו בשעות הארוכות והמעיקות.


במהלך השנים, במיוחד בתקופות שמצבו של תרי השתפר, היה נראה שפול הוא שילוב בין חבר לבן משפחה. הוא גר בקומה השנייה של הבית, בסטודיו שנבנה לתוך הגג, עם מרפסת וסלון. תרי לימד אותו עברית, הוא בישל ללילך ותרי, מיהר לפנות את הכלים למדיח למרות מחאות המשפחה. הוא טיפח גינת ירק והתגאה ביבול הירקות שלו, במיוחד בפלפלים החריפים.

פול לא פחד מהתראות "צבע אדום". כאדם דתי, העדיף להתפלל מאשר לרדת לממ"ד. בעליית הגג התאמן בהרמת משקולות, ועם חברי הקיבוץ שיחק כדורסל. הוא יצר קשר עם ילדים, היה פתוח וסקרן לגבי החיים בישראל ובקיבוץ, ואיכשהו כל החברים הכירו אותו.


באמצע תקופת הקורונה, ב-2020, פול ובל התחתנו. את הטכס הצנוע ערך הקונסול, בשגרירות הפיליפינית. בבית של לילך ותרי נערכה מסיבה קטנה וחגיגית, כולל זר ושמלת כלה לבנה. הזוג הטרי יצא לחופשות מתואמות פעמים בחודש בתל אביב. בל עבדה בקיבוץ אור הנר, לא רחוק מבארי, והם ניצלו כל הזדמנות להפגש גם במהלך השבוע. וכל ערב, בתשע, היו מדברים שעה בטלפון.


בפברואר הסתבר לשמחת כולם שבל בהריון, והלידה צפויה באוקטובר. תרי ולילך הזמינו את בל להתארח אצלם במהלך חופשת הלידה. פול רצה לסוע בדצמבר לפיליפינים ולהפתיע את המשפחה עם התינוק. תרי ולילך תכננו לקנות את הכרטיסים כמתנת לידה. פול חלם שבהמשך הדרך יוכל להגר לארצות הברית או ניו זילנד, למצוא עבודה שתאפשר לו להיות בבית בחמש, ולבלות בחיק המשפחה.


בשבוע הראשון של אוקטובר הגיעו פול ותרי לאור הנר, העמיסו את הציוד של בל ושל התינוק – כולל  נעלי נייק כדי שיהיה שחקן כדורסל - והעבירו הכל לעליית הגג בבארי. בשביעי לאוקטובר הכל עלה באש.


בבוקר עוד היתה התכתבות קצרה בין פול לבל, והוא סיפר שהוא בממד עם תרי. ב-9:30 כבר לא היתה תשובה ממנו. בבוקר למחרת, פונתה בל עם אנשי אור הנר לרמת אביב, ולא ידעה דבר עד שקיבלה טלפון מהשגרירות יומיים אחר כך, בערב. אפשר היה לזהות את פול לפי כתובת הקעקע על ידו, שמה של בל.


ג'ייסון פול הבן, נולד ב-4.11.23, פחות מחודש לאחר מות אביו. ליד העריסה מוצבת תמונה של פול, ולצידה כד האפר שלו.


יהי זכרו ברוך.

21.12.1980 - 07.10.2023

בן 43 (מטפל סיעודי)

bottom of page