top of page

רפי סבירסקי

רפי נולד בתל אביב, ב-10 במרץ 1952. בן לאביבה ועזרא, ואח קטן לאירית. אמו, אביבה, נמלטה מגרמניה עם הוריה כילדה רגע לפני עליית הנאצים לשלטון. אביו, עזרא, עלה מווילנה, עיירה על גבול רוסיה-פולין. רפי גדל בתל אביב, בשדרות רוטשילד, בימים שבהם תל אביב, כמאמר השיר, "הייתה בית בודד על החוף". גם כשכבר שנים לא התגורר בעיר, היא עדיין הייתה בית עבורו, והוא נהג לבקר בה לפחות אחת לשבוע ולספוג את רחובות ילדותו. 


ביסודי למד רפי בבית ספר החשמונאים, ומשם המשיך למגמה ריאלית אלקטרונית בעירוני א'. בגיל 13 הצטרף לצופים, לשבט ״קהילה״, שם נמשך לשאיפה לצדק חברתי, לרוח ההתיישבות ולסיפורי הגבורה של מלחמת השחרור. הבית היה בית בורגני, ורפי, שאימץ חשיבה סוציאליסטית, תכנן להצטרף לגרעין נח״ל ברגע שיוכל. בצופים לקח על עצמו תפקידים ניהוליים והיה דמות דומיננטית בשכבתו. רפי היה מנהיג שקט, יפה תואר, גבוה וחזק, שהצטיין במתמטיקה. הוא נתפס כחנון ושקדן, אך היה גם שחקן הכדורגל הכי טוב בשכבה, שמשחק על גג בניין הצופים. הוא היה אנציקלופדיה מהלכת של שחקני כדורגל. חבריו הטובים היו כל עולמו, ואהבו אותו אהבת נפש. גם האהבה העמוקה לבעלי חיים בלטה כבר אז: רפי הקים את פינת החי הכי מושקעת בעיר. 


בסוף התיכון, במסגרת גרעין הצופים, ביקר לראשונה בבארי ושם פגש את אורית. היא הייתה דברנית והוא היה שתקן. האהבה הוצתה מיד. כשסיים את לימודי הכימיה והכלכלה באוניברסיטה העברית, ולאחר כמה ניסיונות לא מוצלחים של הזוג להיות לא-ביחד, אורית ורפי התחתנו ויצאו יחד לטיול הגדול במזרח. התאומים יוני ומרב נולדו בגבעתיים. רפי ואורית בחרו שלא לחזור לבארי עד שתבוטל הלינה המשותפת. כשהיו הקטנים בני שלוש, זה קרה. המשפחה חזרה לקיבוץ. קצת לאחר מכן נולד איתי, וארבע שנים אחר כך נולד יובל. 


בתקופת שהותו בקיבוץ עם גרעין ״אביר", רפי עבד בפלחה, בשדות. כשחזר מהלימודים, השתלב בבית הדפוס. בתחילה במחש"'ק, ובהמשך בהנהלת החשבונות של המפעל, והיה לגזבר הדפוס ומנהל הכספים. כשנקרא לדגל, כיהן רפי כמרכז המשק, ולאחר מכן כגזבר הקיבוץ. גם לאחר מכן, המשיך לנהל את ההשקעות הפיננסיות של בארי, על מנת להבטיח שלכל חברי הקיבוץ תהיה פנסיה בטוחה. חברי הקיבוץ ידעו שרפי עצמו לעולם לא ייצא לפנסיה, וימשיך לפתור להם בעיות, אחד אחד, באופן אישי. 


רפי נתן את כולו לילדים. בנסיעות בשבתות לחוף הים בזיקים, בחופשות הסקי, בהסעות לאימוני טניס, כדורסל, ומסעות אופניים. האבהות תפסה אצלו תמיד את המקום הראשון, עד כדי הזדהות מלאה עם ילדיו. לתערוכות של מרב הוא התייצב תמיד ראשון, והיה אב גאה מאין כמוהו. גם לאחר שרפי ואורית נפרדו, המשפחה והילדים המשיכו להיות ערך עליון בעבורם, והם מצאו דרך מיוחדת ומעוררת השראה לשמור על החברות ועל הערבות הדדית ביניהם. כך גם היה ביחס למשפחה המורחבת. בכל חג היה מגיע עם בקבוק יין, בונבוניירה וברכה כתובה בכתב ידו להוריה של אורית, שהמשיכו לראות בו בן לכל דבר. 


גם נימי הסבאות נפתחו לרפי בשנים האחרונות: עילם בן השבע, קינן בן הארבע וחצי, ודרור בן העשרה חודשים, מילאו את נפשו. בקיץ האחרון הקשר התעצם, וביתו הפך לבית עבורם עם מנהגים קבועים שמתאפשרים רק אצלו: מסטיקים של סבא רפי, מעדן מיוחד, וזמן צפייה משותף במשחקי כדורגל. 


רפי היה אדם ערכי וישר, כזה שגורם לכולם מסביבו לרצות להיות ישרים. מלה שלו הייתה מלה. היו בו חוכמה אנליטית וחוכמת לב מאד גדולה - כל כך ערכי, מכבד ואכפתי, ממעט במלים, רק מציף במעשים ודואג לכולם. רפי היה אדם פוליטי מאוד, האמין בתקווה, בחובה להילחם לשפר את העולם, האמין בסיכוי. כך חינך את ילדיו. כשרפי היה מדבר, דממה השתררה בחדר, וידעו שדברי חוכמה מגיעים. 


התרבות והאמנות העשירו את חייו - בכל שנה רפי היה נוסע לפסטיבל הג׳אז באילת, ולא מפספס סרטים בסינמטק שדרות, אופרות במשכן, וקונצרטים של הפילהרמונית. גם ספורט היה חלק משמעותי בחייו, כאשר עקב בקביעות אחרי תחרויות הטניס והשחייה, ואהב במיוחד את תחרויות האתלטיקה. תמיד עם ספר ביד, רפי היה קורא ארבעה ספרים במקביל, ומחלק אותם לפי השעות ביום – ספר פרוזה, ספר שירה, ספר עיון, ועוד ספר באנגלית. ביתו הפך לספרייה אינסופית, שאינה מפסיקה לגדול. 


בבית היו תמיד כלבים. שלוש כלבות גולדן רטריוור היו גם הן חברות נפש של רפי. חברים התרגלו לראות אותו מוציא אותן לטייל, אוחז ספר ביד אחת, ושלוש הכלבות מכרכרות מסביבו. השלוש נרצחו ביחד איתו, ביום שלא נשתקם ממנו לעולם. 


לפני 4.5 שנים, כשרפי חווה התקף לב פתאומי וקשה, בעודו מאושפז בטיפול נמרץ, הכינו את המשפחה לפרידה. שלושה ימים ריחף בין חיים למוות. כשיצא מכלל סכנה, הבין שזו הייתה נקודת מפנה בחייו. רפי בחר בחיים במלואם. התמלא בשמחת חיים, והתקרב עוד יותר למשפחה, לנכדים ולחברים טובים מהעבר, ולקח חלק באי-אילו מפגשים חברתיים של הצופים ושכבתו בעירוני א'. 


הפרידה הלא אנושית, הבלתי נסלחת, שנכפתה עלינו באכזריות מרפי - לא נוכל להשלים עימה לעולם. התכונות שלו, שימשיכו לחיות בילדים ובנכדים ובאוסף גדול כל כך של האוהבים שצבר, התכונות שנטמעו בנו ושאימצנו, ישמרו אותו קרוב אלינו, בתוכנו, לעד. 


יהי זכרו ברוך.

10.03.1952 - 07.10.2023

בן 71

bottom of page